בתאילנד יש לא מעט אטרקציות ייחודיות, וביניהן ישנו מקום מרהיב ומיוחד: ארמון מלך תאילנד. הארמון שוכן בבנגקוק, סמוך לנהר צ'או פראיה. בעבר, הוא היה מקום משכנו של מלך תאילנד (שבעבר נקראה סיאם), כמו גם של מקום מושבה של הממשלה, אולם בשנת 1925, הועבר מקום משכנו של המלך לארמון צ'יטדרלה. ארמון מלך תאילנד משמש כיום לקיום טקסים ואירועים רשמיים של בית המלוכה ושל המדינה, והוא מהווה אתר תיירותי מבוקש ופופולארי בקרב תיירים מכל העולם.

מתי החלו לבנות את הארמון?

בשנת 1782 החלה בניית המבנה בהתאם לבקשתו של המלך ראמה הראשון. בהתחלה, הארמון נבנה מעץ, אך כשהמלך העביר את מגוריו לארמון, הוא החליט לבנות מחדש את האלמנטים השונים שבו, לרבות החומות והשערים. כמו כן, הקפלה המלכותית נבנתה אף היא מחדש, מה שלימים הפך להיות מקדש האזמרגד. חצרות הארמון מופרדות זו מזו באמצעות חומות ושערים, כשבאחת מהן נמצאת הקפלה המלכותית, ואילו בחצר המרכזית נערכו טקסים ואירועים מלכותיים.

בתקופת מלכותו של המלך ראמה השני, נבנו מבצרים נוספים, שערים וחומות, כך למעשה, מתחם הארמון הורחב עד לגודל של 218,000 מטר. בין החצרות השונות של המתחם, ישנה החצר הפנימית שנחשבה לעיר בפני עצמה. נשותיו, ילדיו ומשרתיו של המלך חיו בה ואף היו בה חוקים, מוסדות וחנויות ייחודיות בעבור הנשים ובני המלך שהתגוררו במקום.

בתקופת שלטונו של המלך ראמה החמישי, נבנו מבנים נוספים במתחם, בסגנון שונה מהמבנים הקיימים, שכן הם התהדרו בסגנון מערבי. נוסף לכך, בתקופתו של המלך ראמה השישי שמו של הארמון הוחלף מהארמון המלכותי לארמון הגדול. בשנות ה-20 נבנו ברחבי בנגקוק ארמונות נוספים, לכן בשנת 1925, הועבר מקום משכנם של המלך והממשלה לארמון בצ'יטדרלה.

מתחם ארמון המלך

ארמון המלך, כאמור, בנוי מחצרות המופרדות זו מזו בחומות ושערים. בחצר החיצונית נמצאים כיום מרכז המידע של הארמון, בית משרדים ומבנה המשמש לפגישות. מלבד זאת ניתן למצוא בחצר החיצונית את המשרד הראשי של המכון המלכותי התאילנדי ואף מוזיאון מלכותי ייחודי. בחצר המרכזית, שהרי היא החצר הגדולה ביותר במתחם הארמון, מצויים כמה מבנים בעלי חשיבות גבוהה, ואילו החצר הפנימית ששימשה בעבר את נשות המלוכה, לרבות ילדיו ומשרתיו, סגורה כיום למבקרים. בארמון ניתן לראות מגוון מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים ביופיים, כשבין היתר תוכלו לבקר במוזיאון הנשקים המלכותי, ולהכיר מקרוב את כלי הנשק התאילנדים כמו גם לראות את אולם אמרינדה, שבעבר היה בית משפט וכיום מהווה חלל לטקסי הכתרה מלכותיים.

במתחם הארמון ישנן חומות ארוכות ומבוצרות, כשבחומה החיצונית מצויים 12 שערים, שנבנו מלבנים, ואילו בחומה הפנימית יש 22 שערים. השערים עצמם צבועים בלבן ודלתותיהם אדומות. יתרה מזאת, סביב החומות ניתן לראות 17 מבצרים, המכילים מוצבים לתצפיות כמו גם עמדות עבור תותחים.

מקדש האזמרגד

במתחם ארמון המלך מצוי מקדש האזמרגד, הלוא הוא מקדש בודהיסטי בו שוכן פסל בודהה. הפסל עצמו בגודל 75 ס"מ, והוא עשוי אבן ירקן. במשך שנים הפסל היה מצופה בגבס, על מנת לשמור שלא ייגנב, אך באחד הימים הפסל נפל וציפוי הגבס נשבר. במאה ה-16, פסל בודהה נגנב אך לאחר כ-200 שנה הוחזר לידיה של תאילנד. מסביב למקדש קיימת שדרת עמודים, הקרויה גם אכסדרה, ולה 7 שערים. בחלל המקדש ישנם מבנים ייחודיים, כשכל אחד מהם בנוי בסגנון אחר, שהרי הם נבנו בתקופות שונות ומתכתבים עם סגנון העיצוב לתקופת בנייתם.

מלבד זאת, במתחם ישנו מוזיאון, השוכן בין החצר הפנימית לבין החצר החיצונית. במוזיאון ניתן למצוא מגוון רחב של חפצי אמנות ייחודיים כמו גם עצמות פילים לבנים ודמויות אבן מתקופת המלך ראמה השלישי.

 

ארמון המלך הוא מתחם רחב היקף ומושך אליו מידי שנה תיירים רבים מכל העולם שמגיעים לחזות במבנים המרהיבים, בסגנון הבנייה הייחודי המאפיין אותו וכמובן, את מקדש האזמרגד. הכניסה למקדש ולארמון המלך תיעשה בביגוד צנוע, שכן מדובר במקום קדוש עבור התושבים, לכן אם אתם חפצים לבקר בארמון המלך במהלך הטיול בתאילנד, היערכו לכך בהתאם.