תאילנד היא אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר בעולם: מדי שנה מבקרים בה יותר משישה מיליון תיירים. גם בקרב הישראלים, תאילנד נחשבת לאחד היעדים האולטימטיביים לחופשה.
מה הופך את תאילנד לכל כך אטרקטיבית? כנראה שהסוד טמון בשילובים הבלתי אפשריים שהיא מספקת למבקרים בה: חופים בתוליים ונידחים בהם אפשר להתנתק מהעולם, לצד ערים סואנות ומודרניות המלאות בקניונים מועדוני לילה; מסלולים מרהיבים שניתן לעשות בהם טרקים מאומצים, לצד ריזורטים מפנקים בהם אפשר לעשות בטן-גב כל היום; ותרבות ורוחניות שממלאות את הנפש, לצד שופינג סוער שמרוקן את הכיסים.

אחד האזורים היותר חביבים על ישראלים בתאילנד הוא הדרום.

בדרום תאילנד, האתרים המועדפים על ישראלים נמצאים בעיקר באזור המערבי:

  • פוקט – האי הגדול בתאילנד ומקום הנופש הפופולרי ביותר. מצטיין בחופים מרהיבים, אתרי צלילה יפים, שוק לילה, מועדוני ריקודים, מסעדות רבות, אטרקציות לכל המשפחה וכן מסלולי טרקים ביערות ובהרים. כיום, פוקט נחשב לממוסחר והמוני בהשוואה לשאר האיים אך עדיין מומלץ מאד לבקר בו.
  • קופיפי – האי שהתפרסם בזכות הסרט "החוף" בו כיכב לאונרדו דיקפריו. קופיפי הוא אי יפהפה המצטיין בחופים לבנים וצוקים נישאים המכוסים יערות. האטרקציה העיקרית בו היא אתרי צלילה יפהפיים וספורט ימי. הוא אי מתויר מאד ולכן רבים ממקומות הלינה בו יקרים, אך ניתן למצוא בו גם גסטהאוסים זולים ואיכותיים. באי יש גם מסעדות מצוינות ומועדוני לילה מהנים מאד.
  • קראבי וריילי ביץ'– מחוז קראבי שבדרום מערב תאילנד נחשב לפחות מתויר, אך מומלץ מאד לשהות בו כמה ימים לפחות מכיוון שיש בו אתרים יפהפיים. במחוז יש גם עיר ששמה קראבי, שמוקפת בטבע נפלא. האתר הידוע ביותר בקראבי הוא ריילי ביץ', חוף מפנק שמתאים לירח דבש וגם לחופשה משפחתית. ריילי ביץ' הוא לוקיישן מצוין לטיפוס סלעים, ובחלקו המזרחי יש קיר טיפוס טבעי ועצום בגודלו. בקראבי ובריילי ביץ' ניתן למצוא מלונות יוקרה מפנקים לצד גסטהאוסים זולים ונעימים, וכן פאבים, מסעדות ואפילו בית ספר לבישול תאילנדי אותנטי.
  • קאו לק – אזור של חופים המוקפים בהרים וג'ונגלים, הנמצא שלוש שעות מצפון לפוקט. מתאים למי שרוצה לנפוש בשלווה ולא להיתקל בתיירים, ובישראלים בפרט. מקאו לק ניתן לצאת לצלול באיי סימילאן, המצטיינים במי טורקיז כמעט שקופים. במקום יש מגוון של בתי מלון וריזורטים, כמו גם מסעדות ופאבים.

לצד היופי והשלווה שמספק ביקור בדרום תאילנד, מומלץ גם ללמוד על ההיסטוריה והתרבות של האזור; אלה עשויות לספק לכם תובנות מרתקות שיעמיקו את הנאתכם מן הביקור.

ההיסטוריה של דרום תאילנד

דרום תאילנד שוכנת על חצי האי המלאי, אשר מיושב על ידי בני אדם מאז התקופה הפרה-היסטורית. במאה השלישית הגיעו לדרום תאילנד מתיישבים חדשים, בזכות המסחר ומסעות ההפלגה בין הרומאים, הערבים, ההודים והסינים. כתוצאה מכך קמו באזור נמלים וערי חוף, שהושפעו רבות מהתרבות ההודית ומהבודהיזם. האזור התחלק למדינות, או ממלכות, שזכו ביחד לשם "מדינות חצי האי". בשלב מסוים המדינה השלטת היתה סריוויג'איה, ועד היום אפשר לראות שרידים מתקופה זו בעיר צ'איה, שהיתה ככל הנראה הבירה של אחד מהאזורים בממלכה.

בהמשך, סריוויג'איה איבדה מהשפעתה, והממלכה השלטת הפכה להיות נחון סי טמארט. האזורים הדרומיים יותר היו בשליטת הסולטנויות המלאיות קדה ופטאני, בעוד שהאזורים הצפוניים היו בשליטת בנגקוק. במאה ה-19, גם פטאני וגם נחון סי טמארט שולבו במדינה המרכזית. האזור חולק מחדש למספר אזורים מנהליים שכונו מונת'ון (בתאית, "מעגלים") אשר שלטו בערי המדינה. ערי המדינה הקטנות התמזגו בתוך הגדולות, וכך נוצרו 14 המחוזות שמרכיבים את האזור. בתחילת המאה ה-20, ארבעה מחוזות דרומיים שהיו מזוהים כמלאים, עברו לשליטת מלזיה, במסגרת ההסכם האנגלו-סיאמי של 1909.

התרבות של דרום תאילנד

השפה העיקרית המדוברת בדרום תאילנד היא ניב של מלאית שידועה בשמות פאק תאי או דאמברו. אולם, רוב התושבים אזור דוברים או, לכל הפחות מבינים, את השפה התאית המרכזית (השפה הרשמית של תאילנד). דרום תאילנד מצטיינת בעושר ומגוון תרבותי הנובעים הן מהסמיכות לגבול המלאי והן מהיותו של האזור נקודת מפגש בין סינים, תאים ומוסלמים. רוב תושביה המוסלמים של תאילנד מתגוררים בדרום תאילנד. את השילוב בין ההשפעות השונות ניתן לראות בצורה טובה באי פוקט, בו תוכלו לראות זה לצד זה מקדשים תאיים, מקדשים סיניים מקושטים בדרקונים, ומקדשים מוסלמיים עם צריחים ירוקים. היבט תרבותי נוסף של דרום תאילנד הוא המטבח האופייני לאזור. הפרשנות של הדרום תאים למטבח התאילנדי מתבטאת במאכלים בעלי טעם עז וחריף המשלבים בתוכם פירות ים.

המקומות בהם מומלץ לבקר בדרום תאילנד כדי להתרשם וללמוד עוד על התרבות וההיסטוריה המקומיות הם המקדשים העתיקים של פטצ'אבורי; המקדשים רבי העוצמה של נחון סי טמארט; פסל הבודהה העצום בעיר הט יאי; וכן המסגדים השונים בערי הדרום הרחוק.