הפסטיבל הצמחוני שנחגג בפוקט מידי שנה, הוא בין הפסטיבלים הייחודיים ביותר בתאילנד. מדובר במסורת סינית, לפיה יש להימנע מאכילת בשר במהלך תקופה זו, על מנת לטהר את הגוף והנפש ולזכות בבריאות איתנה. יחד עם זה, לפסטיבל יש פן נוסף: החוגגים מקשטים את גופם בחפצים חדים שננעצים בעורם ובפניהם. סקרנים? ריכזנו בעבורכם מידע חיוני אודות פסטיבל הצמחונות בפוקט.

מהו פסטיבל הצמחונות?

הפסטיבל הצמחוני בפוקט (KIN JE), אורך כעשרה ימים. הוא מתקיים לפי לוח השנה הסיני, ונחגג ביום הראשון של החודש התשיעי. למעשה, אם אתם מתכננים חופשה בתאילנד בחודש אוקטובר או ספטמבר, סביר להניח שתוכלו לחזות בפסטיבל מקרוב. בימי הפסטיבל, ובימים הקודמים לו, המקומיים נמנעים מאכילת בשר וחלב, מאלכוהול, מביצים, מתבלינים חריפים וממוצרי מזון נוספים. לפי האמונה, ההתנזרות מהמזונות הללו, בשילוב ביקור במקדשים הבודהיסטים, מטהרת את הגוף והנפש. מאחר שיש לא מעט מזונות אסורים לאכילה במהלך תקופה זו, המקומיים מכינים מבעוד מועד מאכלים צמחוניים שונים.

במהלך ימי הפסטיבל, מגיעים לפוקט לא מעט תיירים, שרוצים לקחת חלק בפסטיבל הצמחונות. כמו כן, בימי החגיגות מפוזרים בפוקט שלל דוכנים המכילים מזון צמחוני.

מקור הפסטיבל במסורת הסינית

הגירתם של לא מעט סינים לתאילנד הביאה עמה מגוון מסורות ייחודיות, ביניהן גם הפסטיבל הצמחוני. כיום, חלק מהקהילה הסינית מרוכזת בפוקט, כשחצי מתושבי פוקט הם תושבים ממוצא סיני. למעשה, מדובר במסורת סינית עממית, המשולבת במאפיינים דתיים של דת הבודהיזם. בכל בוקר, מגיעים המשתתפים אל המקדשים הבודהיסטים לטובת מדיטציה ותפילות, כשהם לבושים בבגדים לבנים (כסמל להתנזרות מבשר), שיפודים וחפצים חדים נעוצים בפניהם, והם אוחזים בסלסלות עשירות במזון מן הטבע, במעין תהלוכה ייחודית שמושכת את תשומת לבם של העוברים והשבים. במהלך התהלוכה, כשהם עוברים בין המקדשים השונים, מקומיים רבים זורקים לעבריהם זיקוקים, משום שהעשן מסלק את האנרגיות השליליות והרוחות הרעות.

אבל למה דווקא בפוקט?

לפי הסיפור העממי, בימים בהם הגיעה לפוקט להקה סינית (הדעות חלוקות בין להקת שחקני תיאטרון או להקת זמרי אופרה), לא מעט אנשים, ובניהם גם חלק מחברי הלהקה, מתו כתוצאה ממגפה. הניצולים התפללו לאלים וניסו את כל אמצעי הרפואה שעמדו לרשותם, אך דבר לא השתנה. הסינים מאמינים שטיהור הגוף נעשה באמצעות הימנעות ממזונות מסוימים, לרבות בשר, ולכן הם החלו בתהליך ההיטהרות, מה שהוביל לירידה משמעותית בהתפשטות המגיפה. עד היום הקהילה הסינית מאמינה שהפסטיבל הצמחוני מטהר את גופם ומונע את הגעתה של המגיפה אל פוקט בשנית.

 

הפסטיבל הצמחוני בפוקט אמנם נשמע כמו פסטיבל קולינרי ייחודי, אך למעשה מדובר במנהג סיני מסורתי שדוגל בטיהור הגוף והנפש. לוח השנה הסיני אינו תואם ללוח השנה הלועזי, לכן אם אתם עתידים להגיע לתאילנד בין החודשים ספטמבר-אוקטובר, מוטב שתבררו מבעוד מועד מהם תאריכי הפסטיבל העדכניים, כך תוכלו לחזות בפסטיבל מסורתי ולהכיר לעומק את מאפייני התרבות של המקומיים.