הפילים הם בעלי חיים משמעותיים בתרבות התאילנדית, והם חלק בלתי נפרד ממאפייניה של תאילנד, לכן זה כלל לא מפתיע שהמקומיים מציינים מידי שנה יום שמוקדש כולו לפילים.

מי שמטייל בתאילנד במרץ, וודאי ישמח לשמוע כי בחודש זה המקומיים נוהגים לציין את יום הפיל הלאומי (13.3), שמטרתו להעניק לפילים את הכבוד המגיע להם. מי שהוציא זאת לפועל היה המלך ראמה השני. יחד עם זה בחודש אוגוסט, מתקיים יום הפיל הבינלאומי, אותו מציינים משנת 2012 ועד היום, על מנת להעלות את המודעות בקרב אנשים רבים, ולסייע להגנה על אוכלוסיית הפילים בעולם (ציד פילים משמש למטרות סחר בשנהב).

הפיל בתרבות התאילנדית

בין מאפייניה של התרבות התאילנדית, לפיל יש מקום של כבוד, שהרי מדובר בסמל הלאומי הרשמי של תאילנד. יש לא מעט אגדות שעוברות מדור לדור במסורת התאילנדית על דמותו של הפיל. כמו כן, האלים במיתולוגיה התאילנדית היו קשורים בדרך זו או אחרת לפילים, כמו “אראוואן”, פיל ששימש ככלי התחבורה של אל הגשם (מקדשו של האל נמצא בבנגקוק) וגם “גאנש”, אל בעל ראש של פיל. לכן זה בהחלט לא מפתיע שמדובר בחיה חשובה ומשמעותית כל כך בעבור המקומיים. חשוב לציין שהתאילנדים הם בודהיסטים, ובבודהיזם הפיל מהווה סמל ייחודי ומכובד (ישנה אף אגדה לפיה באחד מגלגוליו, בודהה היה פיל לבן).

במשך לא מעט שנים דמותו של הפיל הופיעה על מגוון רחב של אלמנטים, לרבות הדגל הלאומי של תאילנד. יתרה מזאת, הוא מופיע בכתבי שירה ובספרות התאילנדית, כמו גם ביצירות אמנות שונות, וזאת כנראה בשל העובדה שהפיל מהווה בעבור המקומיים סמל לחוכמה ועוצמה. אגב, בתאילנד יש כמה וכמה מטאפורות ופתגמים הקשורים לפילים, כמו “לכסות את הפיל המת”, שהרי מדובר בהסתרת פשע או חטא.

ביקור בשווקים בתאילנד יחשוף בפניכם לא מעט אלמנטים, פסלים ופריטים בדמות הפיל, ולמעשה לא מעט מזכרות בדמות פיל נמכרות מידי שנה. כמו כן, תיירים רבים משתתפים בטיולי פילים בתאילנד, ובייחוד באזור צ’אנג מאי, שכן מדובר באלמנט פופולארי במיוחד. למרות שמדובר בפעילות תיירותית מבוקשת, כיום התיירים מודעים יותר ויותר ליחס כלפי בעלי חיים, לכן רבים בוחרים ליהנות מהחיה הקסומה הזאת בדרכים אחרות ולבקר בחוות פילים שיקומיות, תוך שהם יכולים לסייע למקומיים לטפל בחיות, להעניק להן יחס טוב וליהנות מהחוויה.

כמה עובדות שכדאי לדעת על פילים:

  • הפילים יכולים לתקשר ביניהם, והם עושים זאת באמצעות נהמות שבני האדם אינם מסוגלים לשמוע.
  • ההיריון של הפילה אורך כשנתיים, והפילון שנולד שוקל כ100 ק”ג.
  • הפילים רגישים לסביבה והם אף מבינים את משמעות המוות.
  • הפילים הם צמחוניים, וחייבים לאכול מידי יום לפחות 200 ק”ג ירק.

פילים בתאילנד

יש לא מעט טיולים וסיורים בתאילנד למשפחות, כשחלק מהאטרקציות המובילות, מפגישות בין התיירים לבין הפילים. בדרך כלל צפון תאילנד היא הכתובת להיכרות מעמיקה עם הפילים, אם זה במהלך טיול ג’יפים או בביקור בחוות ושמורות שונות. למשל, שמורת הפילים (כשעה נסיעה מצ’אנג מאי) היא מקום נהדר שדואג לבעלי החיים הללו ואך דוגל בהשבתם לטבע. התיירים שמגיעים לשמורה יכולים לרחוץ את הפילים, להאכיל אותם ועוד. מקום נוסף השוכן מרחק נסיעה מצ’אנג מאי הוא חוות פטרה, שהוקמה על מנת לסייע ולשקם פילים שניצלו מעולם הקרקס. אגב, תשלום הכניסה לחווה, משמש לתרומה בעבור הפילים והמשך העשייה והפעילות לשיקומם. יש לציין כי ישנן שמורות וחוות נוספות ברחבי תאילנד, אליהן תוכלו להגיע ולהכיר את אורח חייהם של הפילים מקרוב.

 

הפיל מהווה בעל חיים משמעותי בתאילנד, לכן במהלך הטיול, כדאי ומומלץ לשלב במסלול הטיול אטרקציות הכוללות מפגשים עם פילים, ובייחוד ביום הפיל הלאומי שחל במרץ, שהרי זוהי חוויה נהדרת הן לילדים והן למבוגרים.