כדי להסביר על צ'אנג מאי (เชียงใหม่) – בירת הצפון, נצא למסע בעבר היוצא מבנגקוק, מנהר "צ'או פראיה", נפליג כ- 700 ק"מ במעלה הנחל וכ- 700 שנה במורד הזמן. עם המסע בזמן שדות האורז הופכים לג'ונגלים, ערים עתיקות מתעוררות לחיים, מתכווצות לכפרים ונעלמות. אנו עוזבים את ממלכת "סוקותאי" העתיקה וחודרים לממלכת "לאנה" בעודנו נכנסים לנהר "הפינג". השנה 1292, המלך מנגראיי שולט על ממלכת לאנה הגדולה – ממלכה זו עוד תקרע: לאוס, מיאנמר ייפרדו ממנה, והיא עוד תחבור לאיוטאיה ליצור את תאילנד של היום. אבל באותם הימים הממלכה הייתה בשיאה, ומלך מנגראיי, איש החזון, החליט להקים לו ביער בירה חדשה: העיר החדשה "צ'אנג מאי". במישור הנחל בלב יערות הצפון, בין גבעות מיוערות, והרים פראיים קמה באסיה בירה חדשה חומות אדומות סובבות אותה ומקדשים אין ספור צצים ועולים בה.

להרחבה על צ'אנג מאי
מלונות בצ'אנג מאי הכל
אטרקציות בצ'אנג מאי הכל

במציאות לא באמת נוכל לשוב אחורה בזמן. אך נוכל לטוס 700 ק"מ צפונה ולבקר בצ'אנג מאי. העיר שבעשורים האחרונים צמחה וגדלה. שהיום היא העיר השנייה בגודלה בתאילנד, בירת הצפון, מעוז תיירות, והזדמנות להכיר את תאילנד הפראית, את המקום בו הטבע עודו בועט, את המקום בו תרבות עתיקה וטבע טרופי משתלבים זה בזה ומידי פעם נאבקים על השליטה.

החל מסוף המאה ה- 20 העיר צ'אנג מאי החלה בתנופת צמיחה מהירה, מעיירה קטנה, כמעט כפר, הפכה לעיר גדולה ושוקקת חיים. בין השאר הודות לגל התיירים שבאו לבקר בה ובכלל בצפון תאילנד. צמחו בה שווקים, קניונים, בתי מלון, מסעדות איכותיות, בארים ובתי קפה. העיר הפכה למקום צעיר שוקק וחי. אולם כשיוצאים מעט מהמרכז ומסתובבים ברחובות הפשטות עדיין ניכרת בה. לא צמחו בה כמעט גורדי שחקים, הבתים קטנים, לחלקם חצרות בהן עוד תראו תרנגולות מתרוצצות. השילוב של פשטות כפרית ומרכזים סואנים מאפשרים ליהנות מתאילנד האמתית של פעם בפינוק של היום. אווירה זו היא בין הסיבות לגל התיירים הפוקדים את העיר אך לא רק. רוב מי שמגיע מחפש את הטבע ומחפש את התרבות האסייתית – משניהם יש כאן בשפע.

אם את המסע לעיר עשינו בסירת הזמן, ראוי שאת ההיכרות איתה נתחיל מהעבר להווה. ומתוך כבוד מלך מנגראיי נתמקד קודם בעיר ואז נצא אל הטבע. החומות העתיקות עודן תוחמות את העיר העתיקה, בין חומות אלו מקדשים עתיקים וגדולים. בעיר עצמה יש יותר מ- 300 מקדשים, זו העיר עם צפיפות המקדשים הגדולה בתאילנד. חלקם גדולים וחשובים כמו מקדש "פרה סינג" הענק המהווה מרכז בודהיסטי פעיל. מקדש "צ'די לואנג" העתיק, שנראה כאילו יצא מסרט ספר הג'ונגל או מאינדיאנה ג'ונס. מקדש "צ'אנג מאן", המקדש העתיק ביותר ששורד עוד מימי מנגראיי.

יש עוד רבים – כל מקדש בנוי בסגנון אחר ובצורה אחרת. כל כך הרבה מקדשים שאפילו תמצאו שם מקדשים תמוהים, כגון המקדש המיועד לכלבים. נעים לשוטט בעיר העתיקה, אבל למה ללכת אם אפשר לעשות זאת ברכיבה? טיולי סגווי בו חולפים בעיר ממקדש למקדש, מאתר לאתר.

על הסגווי נחלוף בעיר גם בחלקה החדש יותר. בצ'אנג מאי קניונים רבים ושווקים. כתיירים בתאילנד חובת הקניה עלינו: אפשר לבקר בקניון ה"סנטרל פלאזה" העצום שמארח מדי יום עשרות אלפי מבקרים מכל רחבי האזור. ממש בלב העיר נמצא קניון ה"פנטיפ פלאזה" וקניון "קסונקאו" ויש עוד רבים. אפשר להגיע לשוק היום "קאד לואנג" הפעיל החל משעות הבוקר המוקדמות ועד אחר הצהריים. מדובר באחד השווקים הזולים ביותר במדינה המציע כמעט כל סחורה שניתן להעלות על הדעת: חולצות, צעיפים, תכשיטי כסף וזהב, בדים, דברי מזון, צעצועים, שעונים ודברי חשמל. ההיצע הזול נעוץ בעובדה שהשוק משרת בעיקר את האוכלוסייה המקומית, ומשמעות היא שלא ניתן להתמקח על המחיר. אם ביקרתם בשוק היום, הרי שלא תוכלו להחמיץ את "שוק הלילה" המפורסם בעיר ומתפרס לאורך כקילומטר. שוק זה אמנם מיועד בעיקרו לתיירים, אך הוא שוקק חיים, ובו העמידה על המקח היא אולי כבר חובה חברתית.

אתם בטח כבר רעבים. בצ'אנג מאי תמצאו שלל מסעדות ודוכנים המציעים ממטעמי הצפון, אלו שונים מעט מטעמי המרכז והדרום. אבל אולי כדאי שתלמדו להכין לעצמכם את האוכל. בואו לחצי יום או יותר לבית הספר הידוע"Chaing Mai Thai Cookery School" ולימדו את סודות הבישול התאילנדי, בין אם לקחתם מסלול למתחילים או למתקדמים, בשובכם ארצה, ביום בו תתגעגעו לטעם של החופש ולניחוחות של הטיול הגדול תוכלו לבשל זיכרון גם במבטח בארץ.

נמאס לקנות ולאכול רוצים מעט כייף. בואו למוזיאון התלת-מימד, שם תוכלו "להיכנס" לתוך תמונות, ולהצטלם כאילו אתם חלק מיצירת אמנות ידועה או מטיול פראי בטבע. חוויה משעשעת ביותר.

הבטחנו טבע, צודקים. אז לפני שנצא מהעיר טעימה מהטבע בעיר עצמה. בצ'אנג מאי גן חיות גדול בו תוכלו לראות הרבה חיות מעניינות שרובן מאפיינות את אסיה, תוכלו לראות דובי פנדה, טיגריסים לבנים, שפע של קופים ותוכים, ובאופן מוזר גם פינגווינים. נכון אין כאלו בחגורה הטרופית, אבל הנה לכם תרוץ טוב לבנות מתחם קר, להפיג את חום הטיול בגן החיות. רוצים עוד חיות? בשמחה – קחו סיור בספארי הלילה, ברכבת חשמלית נוסעים בין החיות, המתעוררות לחיים לאחר שחלפה כבדות החום של היום. בטורפים מתבוננים מרחוק ואת החיות הצמחוניות מאכילים. רוצים אפילו עוד חיות? כעת חייבים לצאת מהעיר.

לפני היציאה מהעיר, בואו ניתן כבוד אחרון ונבקר באתרים היסטוריים. לצד העיר ישנם כפרי אומנים. למען נוחות התיירים האומנים בכל כפר חברו לאתר אחד. הנה באחד מגלפים בעץ יצירות מרהיבות וכלי עץ נהדרים. אפשר לקנות ואפשר להסתפק בצפייה באומנים, שבעזרת כלים פשוטים מייצרים חיש קל דברים מרהיבים. הנה כפר הציירים, תוך דקות הן יציירו יצירות ססגוניות על שמשיות הנייר שייצרו במקום, או על המניפות שעשו בעצמם ועל כל בגד שתתנו להם. הנה טיפ קטן: הציורים כה מרהבים וזולים שקשה לעמוד בפיתוי, הביאו שפע בגדים פשוטים שקניתם מראש, למשל בשוק "קאד לואנג", ותנו לאומנים לצייר עליהם.

עכשיו נטפס על ההר "דוי סוטפ", רק 15 ק"מ מהעיר אך גבוה מעליה, שם נמצא אחד המקדשים החשובים של הצפון. בתוך היער הפראי צמח מתחם גדול ובו מספר מקדשים. השילוב של זהב, כתום ואדום עם הירוק העז של היער, השילוב של תיירים שקטים עם נזירים רבים על תלבושתם היחידות – כל אלו יוצרים חוויה מרתקת. מרתקת כמעט כמו התצפית מהמקדש על העמק הירוק הענק, שהרים מיוערים תוחמים אותו, העמק שבליבו העיר צ'אנג מאי.

מ "דוי סוטפ" אנו יוצאים אל הטבע. אותו עמק הירוק ואותם ההרים המיוערים מכילים שפע של מקומות טיול לחוות את הטבע. אפשר לצאת לטרקים של כמה ימים ביערות הגשם האדירים, ואפשר לצאת לטיולי יום. כך או כך נגלה את הטבע הפראי. הרים רבים וגבוהים בשיאם, שמורת "דוי אינתנון" – ההר הגבוה בתאילנד גובהו מעל 2500 מטר. בהם נוכל להתרשם ממפלי ענק קולחים וגועשים.

חלקם צונחים מגובה עשרות מטרים, חלקם רוחבם עשרות מטרים, ואחרים צנועים העוברים בין סלעי הענק. נוכל לסייר לצד טרסות אורז ירקות של כפרים נחבאים ושל שבטים עתיקים. אפשר לשוט במתינות ברפסודה באחד מהנהרות החוצים את המישורים המיוערים, או לעשות רפטינג סוער בנחל צעיר ושוצף.

כן, בהחלט אפשר לחוות המון אקשן, ביערות, ברפטינג, בטיולי טרקטורונים או בטיולי ג'יפים. אפשר אפילו להכיר את היער ממבט הציפור. זאת באחד מסיורי האומגות הרבים באזור. מעץ לעץ נפרסו חבלי מתכת ואנו גולשים בבטיחות אך במהירות מעץ לעץ – רואים מתחתנו את סבך הצמרות בירוק בכל הגוונים וערוצי נחלים החורצים דרכם בין הסלעים והעצים. רוצים ממש לעוף? אתר לבנג'י ממתין לכם. אחרי כל הטיולים בטח צריך לתת מנוחה לשרירים הכואבים. בשמחה בקרו בגייזר המקומי, ואז היכנסו לאחת הברכות שנוצרו מיובליו הרותחים, בקרו בספא של "אימא טבע".

לא שכחנו, הבטחנו עוד חיות. רוצים בגדול: הפיל האדיר ידגים את יכולותיו במופע מקסים, תוכלו לרכב עליו בתוך היער, לחצות נחלים. אולי תבקרו בחוות הפילים פטרה (Patara), שמשמת כמקלט חשוב לפילים עזובים. בחוות הפילים תתרשמו כמה התאילנדים מערכים חיה אצילית זו ודואגים לה.

שם יחברו אתכם לפיל משלכם על מנת שתיצרו עמו קשר עמוק יותר, תטפלו בו תאכילו אותו ואולי גם תטיילו אתו. רוצים במפחיד: בקרו בחוות הטיגריסים – "ממלכת הטיגריסים", צפו בהם, געו בהם. אפשר ללטף את מלכי הג'ונגל. הילדים יוכלו ללטף את הגורים: חלקם בני שבועות וכבר גדולים מכל חתול אחר, בני חודשים ספורים וגודלם כגודל נמר. המבוגרים שבכם יוכלו גם להיכנס לכלוב הבוגרים להתרשם מטורף העל האולטימטיבי. הטיגריסים ערניים ומלאי חיים – למרבית השמחה הם פשוט מאד שבעים. רוצים משהו עדין וצבעוני? –ישנם גם את חוות פרפרים וחוות סחלבים.

קניות בצ'אנג מאי: צ'אנג מאי בירת צפון תאילנד ומכילה אטרקציות רבות למליוני המבקרים הפוקדים אותה מדי שנה. וללא ספק האיזור השופע באטרקציות בנופים וג'ונגלים מהיפים והיחודיים ביותר בכל תאילנד. אך מה בנוגע לקניות?

  • שוק הלילה: בצ'אנג מאי שוק לילה ענק לחפצי אומנות, עבודות יד וזיופים מצויינים מכל הסוגים. השוק מתפרס על שטח של כמה רחובות על המדרכות הכיכרות ובתוך הבתים. כמו כן יש שם גם כמה איזורי קניות מודרנים.  בימי ראשון מתקיים גם באזאר עבודות יד ואוכל שמושך מקומיים ותיירים רבים ברחוב "רצ'דאמנון" שהוא  הרחוב הראשי בצ'אנג מאי העתיקה.  כמו כן ניתן למצוא אינספור מכוני מסאז' שחלקם גם מציעים קורסים בנושא ובתי ספר לבישול תאילנדי.
  • שוק ווארורוט: שוק ווארורוט (Warorot Market) הסואן, המזכיר קצת את שוק הצ'ינה טאון בו תוכלו למצוא מגוון מאכלים אזוריים, כמו גם בגדים זולים (בעיקר זיופים).
  • קניונים בצ'אנג מאי: בעיר צ'אנג מאי תוכלו למצוא גם קניונים ממוזגים וברמה. והגדולים ביותר בצפון תאילנד כמו סנטרל אירפורט CENTRAL AIRPORT  וקַאצ'ונקאו KAD SUANKAEW

השוק של יום ראשון בצ'יאנג מאי

אם אתם בצ'אנג צאי בסוף השבוע – למה שלא תצאו לקניות באחד מהשווקים הגדולים ביותר בצפון?. לא, אל תדאגו, כשאנו אומרים קניות בסוף שבוע אנחנו מתכוונים לסוף השבוע התאילנדי, אנו מתכוונים לשוק של יום ראשון.

בכל יום ראשון, החל מהשעה ארבע אחר הצהרים ועד חצות נסגר הרחוב הראשי בעיר העתיקה של צ'יאנג מאי. רחוב Ratchadamnoen Roadהוא והרחובות שיוצאים ממנו הופכים למדרחוב ארוך ושוקק, מעל קילומטר אורכו. סוחרים מכל הסוגים פורסים מרכולתם בדוכנים או על שטיחונים הפזורים על הכביש. תוכלו למצוא שם בגדים, בדים, צעצועים וכלי כתיבה. הכל מכל. לא מעט מהרוכלים הם גם היוצרים של הסחורה היושבים על השטיחון, או על כיסא קטן בדוכן ומול עיניכם תופרים את התיק, מציירים על החולצה, אורגים את השטיחון וכן הלאה.

מי שעייף מהשוטטות הארוכה, מוזמן לנסות שפע של דוכני מזון זול וטרי או מרכזים למסאז' רגליים והכול במחירים מגוחכים. הנה התיק התמלא פריטים ייחודים, הבטן התמלאה ממזון תאילנדי משובח והכיס נותר כמעט ללא פגע. זה הזמן להישען אחורה לתת למסז'יסטית מיומנת להרגיע את הרגליים הכואבות מהליכה.

ברקע נשמעת מוסיקה תאילנדית של אמנים מקומיים, והמבט עולה מעל לרוכלים אל המבנים שברחוב. בתי העיר העתיקה מוארים וכל המקדשים נצבעים בזהב בלילה, אכן זהו שוק יום ראשון בצ'אנג מאי.

מחנות פילים בצ'אנג מאי:

צ'אנג מאי פירושה בתאילנדית "העיר החדשה", אבל אם קראתם את הכתבה שלנו על הפילים, אתם בוודאי זוכרים שבתאילנדית המילה צ'אנג זה פיל. נשמע אותו דבר, נכון? אז לא! לו אדם תאילנדי היה אומר את זה, יהיה הבדל בצלילים, והתאילנדית היא שפה טונאלית, לצליל יש משמעות. אבל, אולי בגלל השם הדומה, או אולי כי צ'אנג מאי רואה עצמה כבירת הג'ונגל ומשמשת מוקד לטיפול בפילים. סביב העיר ישנם מחנות רבים שמטרתם טיפול בפילים פגועים והשבתם לטבע.

פילים ששימשו כבהמות משא או לתצוגה בקרקסים וקיבלו יחס לא הולם, מגיעים למחנות אלו, שם הם מקבלים טיפול רפואי מסור, תנאי מחיה טובים ובסופו של דבר מי שמסוגל שב לטבע.

דוגמאות לחוות כאלו, כולן במרחק של כ 60-70 ק"מ מהעיר צ'יאנג מאי הן: חוות Patara וה- Elephant National Park ויש עוד. חלק מהדרכים של חוות אלו להתקיים כלכלית היא בעזרת התיירים. בתיאום מראש תיירים

יכולים להגיע לחווה כזו ולבלות בה בין יום מלא לשבוע ואף יותר. בחווה יאמץ אתכם פיל הוא ירשה לכם לטפל בו, ייתן לכם להאכיל אותו, ישמח לרחוץ איתכם בנהר, עד ששניכם תצאו נקיים בגופכם ובמצפונכם.

לא, לא תהיו שם לבד רק אתם והפיל, יהיה אתכם גם "המהוט" של הפיל (כלומר מטפלו האישי). אבל בסופה של החוויה, תלמדו להכיר את הפיל והפיל יהיה לכם חבר של ממש. חבר גדול. עם לב גדול ונפש גדולה. יש הטוענים כי טיפול בחיה גדולה הינו בהחלט חוויה גדולה.

פסטיבלים בצ'אנג מאי:

בצ'אנג מאי מתקיימים פסטיבלים ססגוניים רבים, והמבקרים נהנים מצפייה ומהשתתפות בהם. בין הפסטיבלים הבולטים שניתן למצוא כאן:

  • פסטיבל לואי קרטונג, המתרחש בדרך כלל בנובמבר, ובו משיטים אלפי חוגגים מיכלים עשויים מעלי בננה ומכוסים בפרחים ונרות אל תוך המים, במטרה להאדיר את שמה של אלת המים.
  • פסטיבל סונגקראן , הנערך באמצע אפריל, לציון השנה התאילנדית החדשה. הפסטיבל הנערך בצ'אנג מאי הפך לאטרקציית תיירות גדולה, וזאת עקב מגוון של פעילויות דתיות ופעילויות פנאי הנערכות במסגרתו, לרבות מצעדים, קרבות מים ידידותיים, ותחרות מלכת יופי של הפסטיבל.
  • פסטיבל הפרחים של צ'אנג מאי– הנערך בפברואר במטרה לחגוג את שיא הפריחה. מצעדים, ריקודים ומשטים ססגוניים, הנם חלק בלתי נפרד מהאופן בו חוגגת העיר את הפסטיבל המרהיב הזה.

צ'אנג מאי הנה בירת צפון תאילנד והיא כוללת אטרקציות רבות למיליוני המבקרים הפוקדים אותה מדי שנה. אם גם אתם בדרך לצ'אנג מאי, צרו איתנו קשר עוד היום, ואנו במרכז למטייל נספק לכם את כל המידע שצריך ואת המחירים הטובים ביותר!

מידע נוסף אודות צ'אנג מאי

איך אומרים צ'אנג מאי בתאית? שטח כמות תושבים
เชียงใหม่ 40.216 קמ"ר

*בעיר  –  (2014) 132,634 תושבים

במטרופולין – (2008) 916,328

מזג האוויר בתאילנד מידע נוסף.

חודש ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
טמפרטורה יומית מקסימלית (ממוצעת) 29 32 34 36 34 32 31 31 31 31 30 28
טמפרטורה יומית מינימלית (ממוצעת) 13 14 17 22 23 23 23 23 23 21 19 15
ימי גשם בממוצע 1 1 2 5 12 15 21 20 17 8 4 2