בתחילת שנות ה 90, החלה להתפשט שמועה בקרב מטיילים ותרמילאים, לגבי אי מסתורי ובתולי אי שם הרחק בדרום תאילנד, לחוף ים האנדמן.
עם חופים לבנים נקיים ומים צלולים כקריסטל, המשמשים בית לאוכלוסיית דגים עשירה ותוססת. ואכן קו ליפה לא אכזב ועמד ביופיו בכל הציפיות.

להרחבה על קו ליפה

היום האי עדיין נחשב לאחד היפים ביותר בתאילנד, אבל כמות התיירים ההולכת וגדלה מיום ליום מאיימת לדחוף אותו לכיוון ממסוחר והמוני.

קו ליפה נמצא באיזור הדרום מערבי של תאילנד,והוא האי הרביעי בגודלו בארכיפלג אדנג ( אבל דבר זה אינו אינו אומר שהוא אי גדול, מאחר ולוקח רק כמה שעות בודדות להקיף את כל האי בעזרת קיאק.
קו ליפה גם ממוקם רק  כ 60 קילומטר צפונית לאי לאנגקוואי אשר במלזיה, ובמשך העונה החזקה, ישנו שירות סירות המקשר בין שני האיים.

האי יושב לראשונה בתחילת שנות ה 20 על ידי כמה משפחות צוענים שגילו אותו. בתחילת שנות ה70, חלק גדול מהאי נקנה על ידי איש עסקים תאילנדי, ואז החל וויכוח סוער לגבי זכויות בעלות על האי. גדרות ברזל צצו להן ברחבי האי, ורימזו על תחילת פיתוח נרחב העתיד לבוא על האיזור כולו. למרות שעדיין לא ברור מי ירוויח בסופו של דבר מתהליך זה,גם שמורת הטבע טארוטאו החלה לחזק את אחיזתה על האי, וכיום גובה תשלום כניסה לזרים, בעלות של 200 באט.

בשנת 2010 תאוצת הבנייה על האי גדלה משמעותית, ובשנת 2015 כבר היו על האי כ 100 ריזורטים, בתי מלון, וילות מפוארות הניצבות לאורך קו הנוף המדהים, ואיזורים שפעם היו ג'ונגלים, היום משמשים איזורי פיתוח ובניה.

למרות כל זאת – יופיו הנדיר של האי עדיין ישאיר אתכם חסרי נשימה ונפעמים. השילוב של צבע המים הבהירים בצורה יוצאת דופן, בעיקר בימי שמש, והראות התת ימית הרחבה. הופכים את האיזור כולו לאתר צלילה ושנורקלינג , אחד היפים ביותר בתאילנד כולה.

קו ליפה הוא אחד מ 22 איים השייכים לארכיפלג אדנג ולשמורת הטבע טארוטאו.
איים נוספים השייכים לארכיפלג זה, כמו קו אדנג, קו ראווי, קו הין נאגן ועוד לא מעט איים מסתוריים נוספים, עדיין מכוסים ברובם בג'ונגלים עבותים, חופים רגועים,מפלי מים ואיזורי שנורקלינג וצלילה מדהימים. לאלה שלא מוצאים את מבוקשם בקו ליפה, ניתן בעזרת סירת הלונגטייל הידועה, או להרפקתנים יותר, בעזרת קיאק, להגיע ולהנות מכל הטוב שיש לאיים אלה להציע.

בצד המערבי עדיין נשאר איזור ארוך ולא מפותח הכולל את שלושת החופים הגדולים של קו ליפה, ויוצרים את הנקודה הרחבה ביותר על האי. דרכים מבודדות מחברות בין חופים אלו, ולוקח רק כ 15 דקות להגיע מחוף אחד לשני ברגל.

החופים המתויירים והמפותחים יותר של "קו ליפה" (Ko Lipe), חוף " זריחת השמש" וחוף "פאטייה" (Sunrise and Pattaya beaches) מציעים ריכוז גדול של מסעדות, חנויות מכולת, מכוני מסאג', וסוכנויות תיירות. הרחוב המרכזי של חופים אלה נקרא "רחוב ההליכה" (Walking Street) , כ 600 מטר של רצועת חוף ססגונית המקשרת בין שני החופים. חוף ה"הזריחה" (Sunrise Beach) הוא הארוך ביותר על האי. האווירה על חוף זה מאוד רגועה בעיקר אחרי השקיעה, ישנם גם כמה ברים שקטים על החוף המאפשרים להנות ממשקה מרענן באווירה רומנטית.

באיזור המזרחי של חוף "פאטייה" (Pattaya beache) ניתן למצוא את רוב מקומות הבילוי וחיי הלילה שעל האי. בעוד שהצד המערבי הקרוב ל"רחוב ההליכה" (Walking Street) שומר על אווירה שקטה יותר ומציע  כמה מקומות לינה לא יקרים הממוקמים ממש במרכז החוף.

כיום "קו ליפה" (Ko Lipe), תחת שיפוצים ופיתוח גדולים. עוד ועוד ריזורטים גדולים ואפורים צצים בכל האי. ולאט לאט אווירת ה"האי המבודד" הולכת ונעלמת. מתקנים מערביים חדישים הם דבר שכיח וניתן למצוא את בית החולים הבין לאומי, "בנגקוק" (Bangkok Hospital) בשילוב המרכז הרפואי " מערב אנדמן" (Southern Andaman Medical Centre). כמו כן את הקליניקה "סיאם אינטרנשיונל" (Siam International Clinic). בשני המקומות תוכלו לקבל טיפול מערבי מתקדם, ובמקרי חירום, שירות סירה מהירה, לבית חולים מתקדם יותר ביבשה הקרובה. שני בתי חולים אלה יקרים מאוד, ובמקרים לא דחופים ישנן גם כמה קליניקות פשוטות יותר המציעות טיפולים רפואיים בסיסיים.

באיזור "רחוב ההליכה" (Walking Street) נמצאת תחנת משטרת התיירות (tourist police office) וכיום ניתן למצוא גם שלושה מכשירי "כספומט" (ATM) על האי המקבלים את רוב כרטיסי האשראי. כמה חנויות אינטרנט נמצאות גם הן באיזור  "רחוב ההליכה" (Walking Street), ורוב הריזורטים ובתי המלון מציעים "ויי פיי" (WIFI) חינם ללקוחות שלהם.