הרבה ישראלים מנסים למצוא את השיטות הכי חסכוניות להתנהלות כלכלית בתאילנד, כדי שהכסף יצא על שופינג, ולא על המרות כספים. מצד שני, לא נוח במיוחד להסתובב עם עשרות אלפי באטים עליכם. כדי לעשות לכם סדר בבלגן, ערכנו עבורכם את המדריך המושלם להתנהלות כלכלית בתאילנד. תקנו לנו משהו נחמד בדרך חזרה.

על הבאט

בזמן כתיבת המדריך הזה (יוני 2019), שקל אחד שווה 8.7 שקלים. הבאט מגיע בשטרות של 1,000, 500, 100, 50 ו-20, ובמטבעות של 10, 5, 2 ו-1. את המטבעות הקטנים כדאי לשמור בנפרד בשביל טיפים. כדאי גם לשמור כסף קטן בשביל לשלם למוניותבדרך כלל לא יהיה להם עודף לשטרות גדולים, ועדיף לא להתמהמה בתום נסיעה. כשתוציאו כסף מכספומט, הוא כמעט תמיד ייצא בשטרות של 1,000 בלבד. תוכלו לפרוט אותם בעסקים גדולים כמו מסעדות מזון מהיר או בקניונים. סביר להניח שאם תנסו להשתמש בשטר כלכך גדול בשוק או בדוכן אוכל, לא יוכלו להחזיר לכם עודף, או שלא ירצו.

כספומטים ועמלות

כל הכספומטים בתאילנד מאפשרים לכם להוציא עד 20,000 באט במשיכה אחת (כ-2,300 שקלים), ולוקחים על כך עמלה של 220 באט (כ-25 שקלים). זאת מלבד הכספומטים הצהובים של קרונסגרי, שמאפשרים להוציא 30 אלף במשיכה. כך או כך, מדובר על עמלה לא קטנה בכלל, והיא לא כוללת את הכסף שתאבדו בקניית המט"ח (כפי שקורה בכל המרת מטבע). אגב, כשהכספומט ישאל אתכם אם אתם מעוניינים להמיר את הכסף שלכם מדולרים לשקלים ואז משקלים לבאטים (Would you like to convert to your local currency), אמרו לא ותחסכו כ-5% מסכום המשיכה. לכן, אם בחרתם להשתמש בכספומטים, אנחנו ממליצים להוציא סכום גדול שיספיק לכם לתקופה ארוכה וימנע משיכה נוספת בקרוב. כמובן, אם תמשכו עשרות אלפי באט, כדאי מאוד לפצל אותם לארנקים שונים, ואת הרוב להחביא בחגורות כסף מוחבאות. כן, זה לא הכי נוח או אופנתי בעולם, אבל זה יותר כיף מלאבד מלא כסף. לחלופין, ניתן להגיע עם דולרים מישראל ולהמיר אותם בChange.

המרת כספים

באופן כללי, עדיף להביא דולרים (על פני יורו), כיוון ששער ההמרה טוב יותר, ועדיף להמיר שטרות של 50 או 100 דולר, כיוון שמחיר הקניה שלהם יהיה טוב בהרבה. לא ניתן להמיר שקלים לבאטים בתאילנד. אם המרתם שקלים לדולרים בישראל, קחו אתכם את פתק האישור וודאו שקיבלתם שטרות אמיתיים (באינטרנט תוכלו למצוא את סימני הזיהוי ואמצעי מניעת הזיופים שנמצאים בתוך השטרות). העונש על שימוש בשטרות מזויפים בתאילנד הוא חמור מאוד, ויהיה קשה להסביר לכל שוטר שמישהו אחר עבד עליכם. כמו כן, ב-2006 יצאו שטרות דולר חדשים, וסוכנויות ההמרה לא יקבלו שטרות שהונפקו לפני כן. אז אם קיבלתם קצת כסף לבזבוזים מסבא, תבדקו באיזו שנה השטר הונפק. חוקית, מותר להכנס לתאילנד עם עד 20 אלף דולר מבלי להצהיר על כך, אבל אנחנו ממליצים להסתפק בכ-1,000-2,000 דולר לאדם לטיול.

יש סוכנויות המרה פרטיות, רשתות פרטיות, ורשתות שמפעילים הבנקים. תקבלו את השערים הטובים ביותר בשניים הראשונים. הרשת האמינה ועם השערים הטובים ביותר היא Superrich, חפשו את הדוכנים הירוקים שלה. יש להם סניף מרכזי בקניון Paragon בבנגקוק וגם בקומה התחתונה ביותר של נמל התעופה הראשי (סוברנבומי) בבנגקוק.

אל תגיעו עם כיסים ריקים

גם אם אתם לא מרגישים בנוח להסתובב עם כמות גדולה של מזומנים, אנחנו ממליצים לכם להגיע עם בין 50-100 דולר עליכם עבור היום הראשון. אפשר גם לקנות באטים בישראל, אבל הרבה יותר פשוט לשים שטר אחד של 100 דולר בארנק ולהמיר באחת מתחנות הChange שבשדה התעופה (השערים שלהם סטנדרטיים והוגנים). אם אתם רוצים לצאת מהארץ עם כמה אלפי באט בכיס ולהיות רגועיםאנחנו ממליצים להשתמש בשירות Flymoney, שמאפשר לכם לקנות מטבע חוץ מראש, דרך האינטרנט, ולאסוף אותו בנתב"ג. זו הדרך הזולה ביותר לקנות מט"ח לפני הטיסה.

מה עם כרטיסי אשראי?

שימוש בכרטיס אשראי יחוייב (נוסף על מחיר המוצר) בעוד 3 אחוזי עמלה לבנק התאילנדי, ועוד שער המרה שלא כל-כך בא לטובתכם. שימו לב שכרטיסי אשראי של אמריקן אקספרס ודיינס לא יכובדו כאן.

כרטיסים שאינם כרטיסי אשראי

בתאילנד אין כל בעיה עם כרטיסים של בנק הדואר, כרטיסים ש"טעונים" בכסף מראש וכרטיסים אחרים, בתנאי שמצוין עליהם שהם תקפים מחוץ לישראל. גם המחאות נוסעים והעברת כספים דרך Western Union פופולריות בתאילנד, וניתן להשתמש בהן במקרה חירום (כך למשל, ניתן להעביר סכומי כסף גדולים מישראל תוך יממה, במקרה שאיבדתם את הדרכון או שנגנב לכם הארנק עם כל הכרטיסים).

נותנים פה טיפ?

לא נהוג להשאיר טיפ, במיוחד לא כמו בישראל. מה שכן, אם תעגלו את החשבון שלכם כלפי מעלה, ולא תתעקשו על עודף של באטים בודדים, אף אחד לא יכעס עליכם.

יחס לכסף

זה אולי ישמע מוזר לאוזניים ישראליות, אבל לכסף יש פה יותר ערך מרק השווי שלו. על שטרות הבאט מודפסת תמונתו של המלך. לכן לא זורקים כסף, לא דורכים עליו ולא מקמטים או מקפלים אותו. מוכרים יקפידו לסדר את העודף שהם יעניקו לכם על פי סוג השטר, ובמקומות כמו מלונות יקרים, גם יגישו לכם אותו בשתי ידיים. כמחווה של נימוס, כדאי להקפיד על יחס דומה בחזרה.