בנגקוק, בירת תאילנד, היא עיר גדולה ומתוירת מאד באסיה, עיר שמושכת אליה המוני מבקרים מכל העולם וכמובן גם לא מעט ישראלים. העיר מציעה שפע של אטרקציות, חלקן מספרות את סיפורה של התרבות המקומית העשירה, חלקן מודרניות, מושקעות מאד ונוצצות, יש אטרקציות הקשורות בקניות ויש גם מקדשים בני אלפי שנים. כשמתכננים ביקור בבנגקוק, הנחשבת לשער הכניסה הראשי לתאילנד, עיר שמרבית המטיילים מתחילים או מסיימים בה את הטיול, חשוב לקחת בחשבון את תנאי מזג האוויר, שכן אלה משפיעים לא מעט על התחושה במהלך הביקור בה ועל סוג האטרקציות שתבחרנה בזמן השהות.

מזג האוויר בבנגקוק בעונה הרטובה ובעונה היבשה

העונה היבשה/הקרה

מזג האוויר בבנגקוק דומה למזג האוויר בכל תאילנד והוא מזג אוויר טרופי. המשמעות לכך היא שיש שתי עונות עיקריות: העונה היבשה (העונה הקרה יותר) והעונה הרטובה (העונה החמה). העונה הקרה, שמתחילה בחודש דצמבר ונמשכת עד אפריל, היא גם העונה המומלצת ביותר לביקור. בתקופה זו כמות המשקעים בעיר קטנים יחסית (בהשוואה לעונה הרטובה) וכך גם אחוזי הלחות. נוח ונעים מאד להסתובב ברחבי בנגקוק ולנצל את כל האטרקציות והאתרים הרבים שיש לה להציע. בשל תנאי מזג האוויר הנוחים בתקופה זו גם עמוס מאד במבקרים, ביחס לעונות אחרות, ולכן מומלץ מאד לדאוג להזמין מקומות לינה מראש.

העונה הרטובה/החמה

באשר לעונה הרטובה, עונה זו מתחילה בחודש מאי ומאופיינת בכמות משקעים גבוהה במיוחד. בעונה זו, הממשיכה עד לחודש אוקטובר, יש גם מונסונים, התוקפים את העיר מאמצע חודש מאי, מונסונים המגיעים מכיוון דרום מערב. הגשמים בעיר לעיתים יורדים באופן רצוף לא מעט שעות, ולעיתים יש גם הפוגות מדי פעם. בחודש ספטמבר, המסמן את סוף העונה הרטובה, כמות המשקעים בעיר היא הגדולה ביותר ובכל יום יורדים מילימטרים רבים מאד של גשם. בעונה זו ובמיוחד במהלך חודש ספטמבר פחות מומלץ לבקר בבנגקוק ובמידה ויש ברירה, כדאי לבחור ביעדים אחרים במדינה לטייל בהם בעונה. באוקטובר כמות המשקעים הולכת ופוחתת, הימים הופכים ליבשים יותר לקראת סוף החודש והוא מאופיין במונסונים המגיעים מכיוון צפון מזרח, שמביאים איתם טמפרטורות קרות יותר.

ממוצע טמפרטורות

בעונה הקרה והיבשה, בין החודשים דצמבר עד אפריל (כולל), הטמפרטורה היומית הממוצעת עומדת על 31 מעלות. טמפרטורת המינימום בחודשים אלה עומדת על 21 מעלות. בעונה הרטובה, הידועה כעונה החמה יותר, הטמפרטורה היומית הממוצעת עומדת על 35 מעלות (החל מסוף אפריל, אז הטמפרטורות מגיעות לשיאן), כשטמפרטורת המינימום עומדת על 26 מעלות בממוצע.

כמות ימי גשם על פי חודשים

כמות המשקעים הגבוהה ביותר, כאמור, היא בחודש ספטמבר – 344 מ"מ גשם בחודש אחד. בחודשים דצמבר וינואר כמות המשקעים היא הנמוכה ביותר, עם 9 עד 10 מ"מ לאורך כל החודש. חודש אוקטובר הוא גם חודש גשום יחסית, עם כמות משקעים של 242 מ"מ וחודשים פברואר, מרץ ואפריל יבשים בהשוואה לעונה הרטובה עם ממוצע 29 מ"מ גשם בחודש פברואר ומרץ ועם 65 מ"מ גשם במהלך חודש אפריל. בחודש מאי, אז מתחילה העונה הרטובה כמות המשקעים קופצת באופן משמעותי ל – 220 מ"מ ואחריו חלה ירידה בכמות עד לחודש ספטמבר. הירידה בכמות המשקעים מתחילה שוב לאחר שמסתיים חודש ספטמבר וממשיכה באופן הדרגתי – בנובמבר כמות המשקעים היא 48 מ"מ (לעומת 242 מ"מ, כאמור, בחודש אוקטובר).

מה לובשים

מכיוון שחם בבנגקוק לאורך כל חודשי השנה, הן בעונה היבשה והן בעונה הרטובה, כדאי להגיע עם ביגוד קיצי קליל מאד. בעונה היבשה, בין דצמבר למאי, עשוי להיות קריר מעט בערב ולכן מומלץ להגיע עם עליונית דקה שאפשר ללבוש מעל החולצה הקצרה או מעל הגופייה. מי שמתכנן להגיע לבנגקוק בחודשים הרטובים חשוב שייקח בחשבון שאחוזי הלחות גבוהים מאד ולכן כדאי להביא לא מעט בגדים קלילים מבדים נושמים כדי שניתן יהיה להחליפם בתדירות גבוהה. פחות מומלץ בגדים מבדים סינטטיים שאינם סופגים זיעה ואינם מאווררים.

טמפרטורות בחודשי השנה בבנגקוק:

חודש ינואר פברואר מרץ אפריל מאי יוני יולי אוגוסט ספטמבר אוקטובר נובמבר דצמבר
טמפרטורה יומית מקסימלית (ממוצעת) 32 32.8 33.5 35 34 33.2 32.6 32.4 32.5 32.1 31.7 31.1
טמפרטורה יומית מינימלית (ממוצעת) 21.2 23.5 24.7 26.2 25.7 25.6 25.1 25 24.7 24.2 .23.3 20.6