בדומה לכל טיול במדינות המזרח הרחוק, גם הטיול בתאילנד עשוי להפגיש את המטיילים עם מחלות שונות, שחלקן נחשבות למסכנות חיים. הסיכוי להידבק במחלות הוא גבוה מאד במידה ולא מחוסנים ולכן חשוב להיערך לקראת הטיול בצורה הנכונה ולהתחסן בכל החיסונים הנדרשים. אם אתם מתכננים להגיע לתאילנד לתקופה ארוכה יחסית, מומלץ לכם לפנות למרכזים הרפואיים בארץ, ולפחות חודש וחצי לפני הנסיעה, כדי להתחסן בכל החיסונים, המומלצים על ידי משרד הבריאות.

מדוע כדאי להתחסן?

בהשוואה למדינות אחרות בסביבתה, תאילנד נחשבת למדינה מערבית יחסית עם מערכת רפואית ברמה סבירה ואף טובה מאד בערים הגדולות. ובכל זאת, ובעיקר לאור החשיפה למחלות שונות באזורים הנידחים יותר, מומלץ לדאוג להתחסן בכל החיסונים הנדרשים. ישנן מחלות האופייניות לאזורים הסמוכים לקמבודיה, לבורמה ולמלזיה, וישנן כאלו האופייניות לדרום מזרח המדינה. חלק מהמחלות, למשל, מועברות על ידי היתושים, מה שהופך את הסיכוי ללקות בהן אם לא מתחסנים לגבוה מאד.

באילו חיסונים לתאילנד מומלץ להתחסן לפני הנסיעה

ישנם מספר חיסונים המיועדים לנוסעים לאזורים מסוימים בתאילנד וישנם חיסונים המיועדים לכל הנוסעים. הנה רשימת החיסונים המומלצים:

 • חיסון נגד טיפוס הבטן – חיסון המיועד לכל הנוסעים לתאילנד, ללא קשר לאזור שבו מתכננים לטייל.
 • חיסון נגד צהבת מסוג A – רלוונטי גם הוא לכל הנוסעים.
 • חיסון נגד דלקת מוח יפנית – מומלץ למתכננים לטייל בתאילנד בחודשים מאי עד אוקטובר, הנחשבים לעונה הגשומה.
 • חיסון נגד צהבת מסוג B – מומלץ למטיילים או לנוסעים הלוקחים חלק מצוותים רפואיים, המתכננים לבוא במגע עם חולים.

במסגרת הבירורים על החיסונים, ובמיוחד אם סובלים מבעיות בריאות שונות, כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה או הרופא המטפל כדי לבדוק האם נכון למטופל להתחסן והאם כל החיסונים אכן רלוונטיים עבורו. רשימת החיסונים הזו מהווה המלצה בלבד ואיננה מחליפה ייעוץ רפואי מקצועי.

כמה עולים החיסונים לתאילנד?

עלות החיסון נקבעת לרוב על ידי הקופה, המציעה את החיסון ובהתאם גם לסוג הביטוח הקיים. בכל מרכז רפואי בארץ מספקים מידע על החיסונים הנדרשים וגם על העלויות, ובחלק ניתן גם להתחסן. חשוב לבדוק את הפרטים מראש כדי להיערך בהתאם לפני הנסיעה. המרפאות המציעות את השירות ממוקמות בכל חלקי הארץ ופתוחות לאורך כל השבוע.

חיסונים שגרתיים

ישנם מספר חיסונים, המוצעים לנוסעים לתאילנד וכך גם למתכננים לטייל בכל מקום אחר בעולם. מדובר בחיסונים שגרתיים, המגנים על הגוף מפני מחלות שונות. כזה הוא למשל חיסון טטנוס. מי שמתכנן לצאת לטיול לתאילנד וקיבל את החיסון לפני יותר מ – 10 שנים, מומלץ לו לקבל אותו לפני הנסיעה. מי שמתכנן לטייל בתאילנד ונולד לפני שנת 1977, כדאי לו לקבל חיסון נגד חצבת. חיסון נגד שפעת הוא חיסון מומלץ גם הוא, ובמיוחד עבור הסובלים מבעיות נשימה וגם למבוגרים בני 65 ומעלה. מטיילים, המתכננים לשהות בתאילנד במשך כמה חודשים, כדאי להם להתחסן מפני אבעבועות רוח במידה ולא חלו במחלה בילדותם.

קבלת מענה רפואי במהלך השהות בתאילנד

מי שזקוק למענה רפואי במהלך השהות שלו בתאילנד, יכול לפנות לבתי החולים הגדולים או למרכזים הרפואיים. אלה, נמצאים לרוב בערים הגדולות ובמקומות מרכזיים שניתן להגיע אליהם בקלות. בבנגקוק עצמה ישנם כמה בתי חולים, שאפשר לפנות אליהם, באי פוקט ישנו מרכז רפואי ושירותים רפואיים שבהם ניתן להיעזר וגם בצפון תאילנד, באזור צ'אנג מאי, היכן שמטיילים לא מעט ישראלים. מומלץ לאסוף את המידע לפני הנסיעה וגם לבדוק מול חברת הביטוח כיצד מתנהלים במקרה של בעיה רפואית וצורך בקבלת טיפול.

מרכזים רפואיים שבהם ניתן לקבל טיפול

זקוקים לטיפול מהיר? בתאילנד, ובעיקר בערים הגדולות, נמצאים מספר מרכזים רפואיים, שמספקים מענה לצרכים שונים. בבנגקוק עצמה, עיר הבירה, נמצאים מספר מרכזים כאלה שיוכלו לשרת אתכם:

 • The Bangkok Christian.
 • Bumrungrad Hospital.
 • Bangkok Nursing Home Hospital.
 • Bangkok General Hospital.
 • The Queen Savabha Memorial Institute.

הנמצאים באזור הצפון, יכולים לפנות בעת הצורך ל –

 • Chiang Mai Ram Hospital.

באזור האיים

 •  Phuket International Hospital.
 • Samitivej Sriracha Hospital.

חשוב לדעת

ישנן מספר מחלות האופייניות לתאילנד, באזורים שונים ובעונות מסוימות. כדאי לקחת זאת בחשבון ובמידת הצורך להתחסן ולהצטייד גם בתרופות, שתוכלנה למנוע הדבקה או לעזור לאחר ההדבקה. אחת המחלות השכיחות בתאילנד היא מחלת המלריה. היא אמנם נדירה מאד באזורי התיירות, אך למגיעים למקומות המבודדים יותר, היכן שנמצאים השבטים, כדאי לדאוג לקבל טיפול מונע נגד המחלה לפני שיוצאים לטיול. החלק החשוף יותר למחלה הוא החלק הדרום מזרחי של תאילנד, בסמוך לגבול עם קמבודיה וגם לאורך הגבול עם מלזיה ובורמה. תופעה נוספת שכיחה הם השלשולים. תופעה זו שכיחה מאד במדינות שונות ויכולה להופיע גם כאשר נמצאים בתנאים מודרניים. מי ברז שאינם ראויים לשתייה הם אחת הסיבות לכך וגם כאשר שוהים במלונות יוקרה אפשר להיתקל בהם. כדאי, כדי למנוע זאת, להקפיד לשתות מים מבקבוקים סגורים (מים מינרליים). זו גם הסיבה, אגב, מדוע מחלקים במרבית בתי המלון לאורחים, בחדר שבו הם לנים, בקבוקי שתייה ללא עלות. שחפת, איידס וגם כלבת הן מחלות הנחשבות לנפוצות בתאילנד וחשוב מאד לקחת זאת בחשבון לפני היציאה לטיול.